Lidostas Maltā (tā, kas valsts Vidusjūrā)

Maltas starptautiskā lidosta pieder uzņēmumam “Malta International Airport plc.”, kurš ir arī tās operators. Tā ir vienīgā starptautiskā lidosta Maltā.

Arī ar vienu starptautisko lidostu, kas daļēji ieder pašai valstij, Maltā ir lidlauka licencēšanas noteikumi. Šo procesu pieskata Civilās aviācijas aģentūra (CAA).

Ja izrādītos, ka vēl kāda persona vēlas atvērt lidlauku, tai būtu jāpiesakās pie CAA ģenerāldirektora. Izpildāmās prasības sastāv no 5 daļām, kas atbilst Starptautiskās civilās aviācijas organizācijas (International Civil Aviation Organization – ICAO) starptautiskajām prasībām, kas fiksētas ar Dokumentu 9774.

Vienkāršoti aplūkojot lidlauka darbības rokasgrāmatu, tai jābūt:

  • rakstiskai: nederēs ar roku (rokrakstā) rakstīts špikerītis. Jābūt mašīnrakstā (ar rakstāmmašīnu, datoru) vai kā minimums nodrukātai. To paraksta lidlauka atbildīgais operators;
  • formātā, kas ļauj to viegli revidēt un pārskatīt (labot);
  • ar integrētu sistēmu lapu numerācijas un grozījumu uzskaitei, tajā skaitā visu izmaiņu uzskaites lapa;
  • organizētai veidā, kas ļauj viegli veikt sagatavošanu, izskatīšanu un apstiprināšanu.

Starptautiskā civilās aviācijas konvencijas standartu un Labās prakses 14.pielikums precizē prasības, kas attiecas uz sabiedriskā transporta jomā lietojamiem lidlaukiem.

Direktīva 2009/12/EK Maltā

Līdzīgi kā pārējās Eiropas Savienības teritorijā, arī Maltā stingri seko ES 11.03.2009 pieņemtajai direktīvai 2009/12/EK “par lidostas maksām”. Maksas nosaka padome, kurā pārstāvētas 3 ieinteresētās puses.

Eiropas Savienība stingri pieprasa, lai dalībvalstu lidostas būtu pieejamas dalībvalstu komersantiem. Šim principam ir vairākas izpausmes:

  • Pirmkārt, protams, viens pats ES pilsoņa statuss nenodrošina tiesības iekļūt lidostas teritorijā. Ierobežotas pieejamības zonā ielaiž tikai personas, kas iziet drošības kontroli un ir saņēmušas drošības menedžeru akceptu.
  • lidostas kapacitātes robežas paredz, ka ienākošos un izejošos lidojumus veic iepriekš saskaņotos laikos (atsaucamies uz ES direktīvu par laika nišu piešķiršanu).
  • Virszemes apkalpošanas pakalpojumu pieejamība (izvēle starp max.2 pakalpojuma sniedzējiem, kur viens ir neatkarīgs bizness no pašas lidostas – pati lidosta drīkst būt trešais, pie noteiktiem nosacījumiem).

Starp lidostā sniedzamiem pakalpojumiem arī Maltā par svarīgiem ir atzīta, piemēram, bagāžas apkalpošana, kravu un pasta sūtījumu apstrāde, degvielas uzpilde.

Maltas lidostas IATA kods

Maltas lidostas starptautiskais 3-burtu kods ir MLA

2002.gadā Maltas lidosta piedzīvoja daļēju privatizāciju. 27’060’000 ‘B’ akciju jeb 40% pamatkapitāla tika pārdotas Malta Mediterranean Link Consortium Ltd. Šis uzņēmums atrodams “offshoreleaks” dokumentos, un plašākai publikai ir iespēja iepazīties ar lidostas dalībnieku informāciju.

Maltas valdība ir palikusi par lidostas mazākuma akcionāru ar 20% akciju. Būtiska daļa lidostā pieder Vīnes lidostai (tiešā un netiešā veidā). Vīnes lidosta ir stratēģiski izvēlējusies iegādāties arī, piemēram, Košices lidostas daļas (Slovākijā).

Atkopšanās

2019.gadā Maltas lidosta apkalpoja 7,3 miljonus pasažierus – gandrīz četras Latvijas.

Zināmu iemeslu dēļ 2020.gadā: 1,7 miljoni, bet 2021.gadā jau 2,5 miljoni.

Apkalpoto kravas pārvadājumu apjoms krities 6-7 % robežās kopš 2019.gada.

2022.gada pirmajā pusgadā apkalpotie 672 tūkstoši pasažieru ir par 44% zem 2019.gada. Tā kā vasaras sezona uzņem apgriezienus jūlijā, tad lidosta cer apkalpot 5,4 miljonus pa visu gadu, nopelnot 82 miljonus.