Kam pieder Nīderlandes lidostas?

Nīderlandē ir viena patiesi globāla lidosta, un vairākas vienkārši nozīmīgas jeb ar starptautisko sertifikātu strādājošas lidostas:

  • Amsterdam Airport Schiphol,
  • Rotterdam The Hague Airport
  • Lelystad Airport.

Šīs trīs lidostas pieder uzņēmumam ar nosaukumu “Royal Schiphol Group NV”. Caur šo kompāniju īpašumtiesības realizē Schiphol Nederland BV, Rotterdam Airport BV un NV Luchthaven Lelystad.

Būtībā Royal Schiphol Group NV īpašnieki daļēji ir Nīderlandes valsts (69,77 procenti), Amsterdamas pašvaldība (20,03 procenti), Parīzes lidostas – Aéroports de Paris SA (8 procenti) un Roterdamas pašvaldība (2,2 %).

Eindhovenas, Māstrihtas, Enshedes, Groningenas lidostas

Eindhovenas lidostā (caur Eindhoven Airport NV) Schiphol Nederland BV pieder 51 procents. Eindhovenas pašvaldībai, kā arī Noord-Brabant provincei katrai ir pa 24,5 %.

Māstrihtas Āhenes lidosta pilnībā pieder Limburgas provincei caur speciāli izveidoto kompāniju ar nosaukumu “Maastricht Aachen Airport BV”.

Groningenas Elde lidosta pieder pašvaldībām: Groningenas province (30 %) un Drente (30 %), Groningenas pašvaldība (26 %), Asena (10 %) un Tinārlo (4 %) – šajā lidostā speciāli izveidotais pārvaldības uzņēmums nosaukts jau pēc ierastās shēmas: “Groningen Airport Eelde NV”.

Enshedes Tventes lidosta ilgus gadus nedarbojās, taču esot saņēmusi atļauju gada griezumā apkalpot nelielu skaitu lidojumu.

Lidostu licencēšana Nīderlandē

Nīderlandes likuma “Par aviāciju” jeb Aviācijas likuma noteikumi paredz, ka Amsterdam Airport Schiphol ir pakļauta licencēšanai.

Licences izsniedzējs ir “NV Luchthaven Schiphol”.

Lai gan licenci izsniedz uz nenoteiktu laiku (bez beigu termiņa), tomēr Infrastruktūras un ūdens pārvaldības jautājumu ministrs to var atsaukt jebkurā laikā. Protams, atsaukšanai jābūt pamatotai. Piemēram, lidosta var zaudēt licenci, ja lidlauks tiek nepareizi ekspluatēts pārvaldības līmenī un tiek apdraudēta lidostas darbības turpināšana. Ministram ir tiesības dot saistošus rīkojumus pārkāpuma novēršanai. Ministram ir tiesības pieņemt lēmumus arī virszemes apkalpošanas (“ground handling”) jautājumos.

Protams, Amsterdamas lidosta pakļaujas regulai (ES) Nr. 139/2014, kas pieprasa sertificēties arī Eiropas līmenī.

Lidostu komerctiesības Nīderlandē

Nīderlandiešu variants likumā “Par aviāciju” būtībā sakrīt ar vēl vienu Eiropas līmeņa dokumentu – direktīvu 2009/12/EK. Protams, primāri tā attiecas uz Amsterdamas Šipoles lidostu, precizējot nodevu un maksājumu iekasēšanas jautājumus par visa veida pakalpojumiem.

Likums paredz šīs globālās lidostas pienākumu reizi trijos gados lemt par tarifiem (ar ikgadēju tarifu apmēra apstiprinājumu) un citiem darbības noteikumiem un nosacījumiem.

Lidostai ir pienākums nediskriminēt dažādas aviokompānijas (kā zināms, Nīderlandē bāzējas “KLM”, kura atbalstīšanā vismaz netieša interese, protams, varētu pastāvēt – likums gan šādu varbūtību aizliedz).

Atlidošanas un izlidošanas laika logu (nišu) sadale

Nīderlandē trijām lidostām saskaņā ar Eiropas Savienības prasībām ir pienākums koordinēti organizēt laika nišu jautājumus: Amsterdamā, Eindhovenā, Roterdamā).

Šo funkciju izpilda “Airport Coordination Netherlands” (ACNL). Tā ir neatkarīga bezpeļņas organizācija, kurai likums liek rīkotes nediskriminējoši, un balstoties uz ierastajiem principiem (piemēram, priekšgājēju tiesības, angļu valodā dēvētas par “grandfather rights”, kuras tiek atņemtas ja netiek lietotas)