+37122525686 | 1v@lidojumiem.lv | Starta iela 2, Rīga

wooden house with glass panels with wooden staircase under a green tree

Tūristu mītnes juridiskais regulējums

Viesnīcas, hoteļi un moteļi ir tradicionālās ceļotāju mītnes. Īstermiņa mītnes kā airbnb, expedia, booking ir radījušas galvassāpes daudziem šo īpašumu kaimiņiem. Gan valstis, gan pašvaldības centušās reglamentēt šo inovatīvo tūristu mītnes veidu, lai budžeta tūristi tiktu gan reglamentēti, gan lai šos tūristus apkalpojošie uzņēmēji tiktu reglamentēti.

Tūrisma mītnes definīcija

Tūristu mītne ir “ēkas daļa, ēka, ēku grupa vai labiekārtota vieta (teritorija), kurā komersants vai saimnieciskās darbības veicējs nodrošina tūristu diennakts izmitināšanu un apkalpošanu“.

Ar to saprotam klasiskās viesnīcas un viesnīcu kompleksus ar vairākām viesnīcas mājām vai korpusiem. Arī viesu nami (pilis, muižas, utt.)

Jaunās “īstermiņa īres mītnes” ieviešana

Latvijas Tūrisma likumā plānots ieviest jaunu definīciju: “īstermiņa īres mītne”. Tā būtu publiskai rezervēšanai pieejama dzīvojamo telpu grupa vai labiekārtota vieta, kurā fiziskā persona vai juridiskā persona nodrošina tūrista diennakts izmitināšanu.

Ņemot vērā augošo problēmu klāstu ar īstermiņa īres mītnēm (no ētiska rakstura problēmām, līdz bezatbildībai un noziedzības punktiem), paredzēts ieviest papildus kontroli:

Fiziskās personas un juridiskās personas, kas sniedz tūristu izmitināšanas pakalpojumus, nodrošina, ka tūristu mītnēs izmitinātie ārzemnieki personīgi aizpilda un paraksta deklarācijas veidlapu un pierāda savu identitāti, uzrādot derīgu, identitāti apliecinošu dokumentu. Šis noteikums neattiecas uz minēto ārzemnieku laulātajiem, nepilngadīgajiem bērniem un tūristu grupas dalībniekiem. Deklarāciju par ārzemniekiem, kas ceļo tūristu grupās, aizpilda un iesniedz tūristu grupas vadītājs. Deklarācijas paraugu, tās aizpildīšanas, parakstīšanas, uzglabāšanas kārtību un termiņu, kā arī kārtību, kādā to nodod tiesībaizsardzības iestādēm, nosaka Ministru kabinets.”.

Līdzšinējais regulējums deklarācijas pienākumu atiecināja uz ierobežotu, sašaurinātu personu loku: komersantiem un saimnieciskās darbības veicējiem.

Attiecīgi, privātie īstermiņa izīrētāji (tādu kā airbnb, expedia, daļēji arī booking, facebook un ss) varēja nepildīt virkni svarīgu prasību, netieši piesedzot noziedzību vai vismaz nepalīdzot nodrošināt tikumību unkārtību.

Progress ietver arī jaunas problēmas

Grozījumu pavadrakstā teikts, ka pēdējos gados ļoti strauji ir notikusi ekonomikas digitalizācija, tai skaitā tiešsaistes platformu izmantošana preču pārdošanā vai pakalpojumu sniegšanā, tostarp īstermiņa īrei, kas lielākoties tiek piedāvāta, izmantojot digitālās tiešsaistes platformas. Tomēr īstermiņa īres mītne šobrīd nav specifiski nodefinēta normatīvajos aktos, tādējādi radot zināmu neskaidrību attiecībā uz likuma prasībām šiem izmitināšanas pakalpojumiem.

Nepieciešams skaidri definēt īstermiņa īres mītnes, nodrošinot atbilstību reālajai situācijai nozarē.

Autortiesību licences

Autortiesību likums viesnīcām un līdzīgām izmitināšanas vietām paredz publiskā izpildījuma statusu, ja ir pieejamas TV, radio, datora, planšetes vai citas līdzīgas ierīces (ar kuru palīdzību var tikt publiskoti ar autortiesībām aizsargāti darbi). Likums paredza, ka tādā veidā klasiskie uzturēšanās biznesi apzināti nodrošina piekļuvi minētajiem darbiem un veic publisko izpildījumu Autortiesību likuma izpratnē.

Būtu godīgi, ja arī alternatīvie uzņēmēji ciena autortiesības.

Īstermiņa mītnes plusi un mīnusi

Īstermiņa īres mītne ir īpašums, kas tiek izīrēts uz īsu laika posmu, parasti no vienas nakts līdz dažām nedēļām vai mēnešiem. Šādi īpašumi ir mēbelēti un ietver komunālos pakalpojumus, padarot tos ērtus tūristiem. Atšķirībā no tradicionālās ilgtermiņa īres, kas parasti ilgst gadu vai vairāk, īstermiņa īres mītņu piedāvājums piedāvā lielāku elastību gan izīrētājiem, gan īrniekiem.

Latvijā normatīvie akti tiek piemēroti pēc pakalpojuma sniegšanas veida un būtības (nevis pēc pakalpojumu sniegšanas vietas), līdz ar to gan tūristu mītnēm, tai skaitā, viesnīcām un līdzīgām izmitināšanas vietām, gan īstermiņa īres mītnēm vienlīdz piemērojamas vairākas prasības. Pirmkārt, jau minētās autortiesību normas. Papildus arī: sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšana; alkoholisko dzērienu tirdzniecība; pienākums aizpildīt ārzemnieku deklarācijas veidlapas, statistikas datu sniegšana. Īstermiņa mītnēm arī: Būvnormatīvi un ugunsdrošības prasības; iespēja izvēlēties sev piemērotāko nodokļu nomaksas režīmu, atkarībā no viņu darbības veida un apjoma.