Kā Igaunijas volejbola klubiem ieceļot Latvijā?

Arī oktobrī Igaunija ir starp SPKC valstu “līderiem”, kas šoreiz ir topiņš sliktā nozīmē – augsta riska valsts. Ko šie apzīmējumi nozīmē Igaunijas sporta komandām, dodoties uz spēlēm Latvijā?

Daži klubu piemēri

Galvenais iemesls aplūkot tieši Igaunijas volejbola klubus ir tāds, ka Latvijas un Igaunijas klubi piedalās apvienotajos čempionātos. Un spēles Latvijā ietilpst apvienotā čempionāta jeb katras valsts nacionālā turnīra rāmī.

Volejbolā starp Igaunijas klubiem pārstāvēti universitāšu klubi –

  • Tallinas tehniskā universitāte jeb TalTech (vīriešu un sieviešu komanda),
  • Tallinas universitāte jeb Tallinna Ulikooli (sieviešu komanda),
  • Tallinas “Selver” (vīriešu komanda),
  • Tallinas Audentes (sieviešu),
  • Tartu (Tartu Ulikool) Bigbank (vīriešu un sieviešu komanda),
  • Pērnavas VK (vīriešu),
  • Veru VK (sieviešu).

Ceļošanas noteikumu nozīme

1.kontrole: SPKC rekomendācija

SPKC rekomendācija par Igauniju ir “nebraukt”.

Tomēr vienlaikus šis statuss neko nemaina personām ar sadarbspējīgo sertifikātu. Un arī ar pārslimošanas sertifikātu.

2.kontrole: tests un pašizolācija

Personām bez augstāk nosauktajiem diviem sertifikātu veidiem ir jārēķinās ar pašizolācijas prasību un testu pirms iebraukšanas Latvijā.

Tātad, ja kāds no volejbola klubu sportistiem vai personāla nav vakcinējies, viņš vai viņa nokārto pienācīgu testu.

Pienācīgs tests – sertificēta medicīnas personāla veikta parauga noņemšana un analīze laboratorijā (nederēs veikalā nopērkamās kastītes, kur testu var veikt sev pats).

Testa veikšanas gadījumā arī jāņem vērā negatīva rezultāta derīguma termiņš, kas var svārstīties no 6h līdz 72h.

Otrs solis ir daudz sarežģītāks. Galvenokārt tāpēc, ka negatīvs tests nespēj to aizstāt – pašizolācija.

Foto: Ivars Utinans

Piemēra simulācija

Pieņemot, ka ilgstoša laika pavadīšana pašizolācijā Latvijā neradīs nodokļu vai citas sekas, paskatīsimies uz komandu ceļošanas kalendāru.

TalTech komanda kā pirmais piemērs:

  • 30. oktobrī spēle Daugavpilī un 31. oktobrī Lietuvā. Iebraucot vismaz 10 dienas pirms mača Daugavpilī, arī nevakcinētie kluba pārstāvji mačā varēs piedalīties. Atvērts paliktu jautājums par Lietuvas ieceļošanas noteikumiem.
  • Novembrī un decembrī klubs nespēlēs Latvijā.
  • Nākamā spēle Latvijā Taltech ir 14. janvārī Rīgā,15. janvārī Jelgavā, 16.janvārī Rīgā. Tātad ļoti kompakts kalendārs, lai pat nevakcinēti sportisti/personāls varētu iekļauties spēļu ritmā.

Mazliet neveiksmīgāks kalendārs ir Veru VK.

14. novembrī ir spēle Igaunijā, bet jau 19.novembrī – Jelgavā. Tātad nevakcinētam personālam faktiski ir jāšķiro, kuru(-s) no šiem mačiem varēs apmeklēt klātienē. Tomēr kopumā kalendārs acīmredzami pieļauj sportistiem iespēju izvēlēties vakcinēties vai nevakcinēties, būtiski nezaudējot iespēju spēlēt. Vismaz no ceļošanas ierobežojumu viedokļa!

Vispārīgais princips

Kā parāda piemēri, arī SPKC kategorija “citas personas” nav izslēgtas no aprites. Pat ja tām atsevišķos gadījumos var būt daži apgrūtinājumi.

Kā hipotētiska situācija būtu, ka vismaz uz brīdi ne-sertificētās personas var paspēt atgriezties Igaunijā, ja starp spēlēm ir 11-12 dienas, lai uzreiz dotos “izciest” pašizolāciju Latvijā pirms spēles un spēt piedalīties pēc iespējas vairākos mačos.

Otrs mainīgais faktors – saslimstības rādītājs Igaunijā un Lietuvā. Ja kādā no šīm abām valstīm statistika jūtami uzlabotos, tad pie veiksmīgas sakritības pašizolācija atkristu.

Ja kalendārs veidotos no brauciena caur “zaļo” jeb drošu valsti un vismaz 10 dienu uzturēšanos tajā, tad testu var neveikt, ja Latvijas robeža netiek šķērsota riska valsts virzienā.

Citi riski?

Protams, profesionālajā sportā svarīgi ir treniņi un komandas savstarpējā sapratne. Pavadot laiku pašizolācijā, netrenējoties un nekomunicējot ar komandas biedriem, var zust kvalitāte.

Bet, jāpieļauj, sportā ikdiena ir traumas, un pareizi menedžējot, arī visas ieceļošanas prasības ir iespējams ievērot un saglabāt labu komandas garu!

Šāda “matemātika”, pašsaprotami, neaizstāj faktu, ka specializēts līdzeklis specializētam mērķim neaizstāj “blakuslīdzekļus” – tas ir, vakcīna kā tiešajam mērķim iedarbīgākais veids, lai nodrošinātu likumīgu iespēju būt klāt visur un vienmēr.

judgement scale and gavel in judge office

Ievietots

iekšā

autors

Birka:

komentāri

Viena atbilde uz “Kā Igaunijas volejbola klubiem ieceļot Latvijā?”

  1. […] volejbola čempionātā sieviešu un vīriešu komandām piedalās kā Igaunijas, tā Lietuvas komandas. Šajā ierakstā mazliet vairāk par Lietuvas klubu […]