Jurista padomi ziemas ceļojumiem 2021/2022


Ziemas saulgrieži 21. decembrī ir sekmīgi pārdzīvoti un pasažieru pārvadātājiem vilcienu, autobusu, kā arī aviācijas nozarē pirms Ziemassvētku un jaunā gada svētkiem darba pietiek.

Kas svarīgs, ceļojot šajā ziemas sezonā?

Bailes par omikronu

Pirmkārt, protams, valdošās bailes ir par Covid jauno “omikrona” paveidu. Uzreiz jāuzsver dažādā situācija pa valstīm. Ja paredzēts ceļot tikai starp 2 valstīm, tad ierobežojumus salīdzinoši viegli apzināt.

Grūtāk, ja divu nedēļu periodā apmeklējamas vairākas valstis.

Latvijā statistikas dati attiecībā pret nesenāko periodu nav tie sliktākie pasaulē un bailes vēl netiek slāpētas ar stingrākiem ierobežojumiem (spēkā vēl aizvien ir rīkojums par ārkārtas situācijas ieviešanu).

Citās valstīs saslimstības vilnis ir dramatisks. Piemēram, Francijā prezidents Makrons varētu būt spiests stingrāk un stingrāk ierobežot kopīgas svinēšanas. Norvēģiju šis vilnis skāris vairāk nekā visi iepriekšējie. Utt. Piemērus var saukt vēl daudz.

people holding mask over a sculpture
Photo by cottonbro on Pexels.com

Gatavība visiem ceļotāju riskiem

Diemžēl jaunais vīruss nav atcēlis nevienu citu no ceļotāju riskiem.

Jāseko iestāžu ziņām īpaši regulāri

Papildus jau ierastajiem ieteikumiem sekot konsulārajai informācijai (Ārlietu ministrija ir palaidusi jaunu kampaņu – https://www.mfa.gov.lv/lv/jaunums/arlietu-ministrija-aicina-celoapdomigi), un SPKC valstu sarakstam (https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0) jāizceļ tas, ka arvien biežāk arī vakcinētām personām ceļošana saistāma ar Covid testa veikšanas pienākumu.

Automātiski jāplāno rezerves naudas pieejamība, ja nelasi apdrošināšanas polisi

Cik bieži pats vai kāds no līdzbraucējiem apdrošinās, bet apdrošinātāju dokumentāciju nepēta ar domu “ai nu gan jau!”?

Tā kā papildus ierobežojumi var parādīties ļoti strauji, 1-2 dienu laikā, īpaši svarīgi ir vienmēr ņemt līdzi gan EVAK karti, gan izvēlēties pēc iespējas kvalitatīvāku apdrošināšanas polisi. Apdrošināšanas polises izmantošanas specifikas dēļ ļoti ieteicams arī vienmēr nodrošināties ar skaidru naudu (bankas kredītkartē u.tml.).

close up of a orange bank card
Photo by Darina Belonogova on Pexels.com

Šajā laikā ļoti svarīgi, droši vien svarīgāk nekā agrāk, ir patiešām iepazīties ar apdrošināšanas noteikumiem un polises izmantošanas procedūru.

Lasiet smalko rakstu apdrošinātāju papīros (datnēs)

Kā izvērtēt polises reālo vērtību?

Parasti polisi pērkam pēc kritērija “kurš no trīs vai pieciem stabiņiem” liekas visatbilstošākais pēc cenas vai teorētiski pieejamā limita (100 000 labāk nekā 25 000, vai ne?!).

Situācijā, kad (i) valdībām bailes no omnikrona vīrusa ir vislielākās un (ii) ceļošanas noteikumi mainās ļoti strauji, ir hipersvarīgi lai tos limitus varētu apgūt.

Citiem vārdiem sakot: labāk reāli apmaksātas divas štukas pa tiešo no polises, nekā virtuāls miljons par kuru saņemšanu vēl varbūt nāksies tiesāties.

Kriminālsodi un administratīvie sodi

Latvijā pastāvīgi notiek diskusija par sodiem, kas jau veicina vīrusa izplatības ierobežojumus. Birokrātija domā arī par iespējām to visu pilnveidot.

Līdzīgus jautājumus sev uzdod arī citu valstu ierēdņi, speciālisti un lēmēji.

Ļoti ieteicams vismaz vispārīgā līmenī apzināt, kā celošanas maršruta valstīs un teritorijās attiecas pret dažādiem vīrusa riskiem. Lai gan vairums sankciju par šādiem pārkāpumiem aprobežojas ar naudas sodiem. Apdrošinātāji tādus izdevumus parasti nesedz, bet polisē varbūt ir jurista pakalpojumi, un tad gan ir jāizvērtē, vai nepareizi piemērotos sodus varētu apstrīdēt (neviens nav atcēlis vietvaru vēlmi nedaudz papildināt fiskālos budžetus uz lētticīgāko ārzemnieku rēķina, sevišķi laikā, kad valstīm un pašvaldībām budžeta izdevumi nesakrīt ar ieņēmumiem).

Lai vispār neriskētu ar sodiem (piemēram, ja ir nopirkts tik dārgs ceļojums, ka bail to pazaudēt un PCR testa rezultāts atnāk visai šaubīgs vai ir parādījušās iesnas), drošāk ir piesegties ar tādu polisi vai tūrisma pakalpojumu līgumu (mēs vienmēr lasām operatora vai aģenta piedāvāto līgumu un papildinošo dokumentāciju!), kurš ļauj elastīgi rīkoties pie mainīgiem apstākļiem.

briefcase with documents placed on table
Photo by Anete Lusina on Pexels.com

Lidojumiem.lv padomu kopsavilkums ziemai 2021/2022

Tātad vienmēr lasām un izvērtējam:

  • valdības jaunākos paziņojumus un lēmumus (visas Latvijas ministrijas un iestādes, kā arī no citām maršruta valstīm);
  • tūrisma pakalpojumu līgumu;
  • apdrošināšanas polisi;
  • apdrošināšanas polises izmantošanas kārtību un nosacījumus.

Visu ceļojuma dokumentāciju glabājiet vienuviet:

(i) vienā plauktā (fiziski vienuviet mapē vai koferī) – izdrukātu,

(un) vai

(ii) vienā digitālājā mapītē datorā (ar rezerves kopiju mākonī).

Veidojiet savu personīgo lietvedību atbildīgi!